Всеукраїнська наукова конференція «Творчість Марка Черемшини і українська культура кінця XIX-початку XX століття»

13-14 червня до 150-річчя Марка Черемшини у Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника відбулася Всеукраїнська наукова конференція «Творчість  Марка Черемшини і українська культура кінця XIX-початку XX ст». Модератором виступив доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри української літератури Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Хороб Степан Іванович. Конференція проходила у змішаному форматі: наживо у Центрі інноваційних освітніх технологій (MoPED) та дистанційно на платформі Zoom.

13 червня робота конференції розпочалася пленарним засіданням. Вітальною промовою урочисто відкрив конференцію ректор Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, доктор політичних наук, професор Ігор Цепенда. До учасників конференції із вступним словом звернулися: перший заступник голови Івано-Франківської обласної ради Василь Гладій; директор Інституту літератури ім. Т. Шевченка НАН України, академік НАН України Микола Жулинський; директор Інституту Івана Франка НАН України, академік НАН України Євген Нахлік; декан Факультету філології, професор Роман Голод; начальник управління культури, національностей та релігій ОДА Тетяна Бойко; голова Івано-Франківської обласної організації НСПУ Євген Баран.

Перед початком пленарного засідання відбулося покладання квітів до пам’ятника Василеві Стефанику. На пленарному засіданні із доповіддю “Лінгвальний вимір війни в мілітарній прозі Марка Черемшини” виступили доктор філологічних наук, професор кафедри української мови Ґрещук Василь Васильович та директорка навчально-наукового Інституту українознавства, кандидатка філологічних наук, доцентка кафедри української мови Ґрещук Валентина Василівна. Дослідження, присвячені творчості Марка Черемшини та українській культурі кінця ХІХ-початку ХХ століття, зголосили науковці Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника та гості з інших міст і країн: доктор філологічних наук, професор Роман Піхманець “Змістовно-концептуальні основи художнього світу Марка Черемшини” (Івано-Франківськ, Україна), доктор філологічних наук, професор Ольга Турган “Онтологічні й культурно-історичні універсалії в новелістиці Марка Черемшини” (Запоріжжя, Україна), доктор філологічних наук, старший науковий співробітник Микола Легкий “Творчість Марка Черемшини й епоха fin de siecle (літературний контекст)” (Львів, Україна), доктор філологічних наук, професор Наталя Мочернюк “Баладна проза Марка Черемшини” (Коломия, Україна), доктор філології габілітований, професор Ігор Набитович “Manière d’être Марка Черемшини в літературно-критичній рецепції Дмитра Донцова” (Люблін, Польща). Після завершення пленарного засідання відбулася презентація наукового журналу “Галичина”.

Конференція продовжила свою роботу в шести секціях: “Становлення Марка Черемшини як творчої особистості” (кер. професор Кіраль С., доцент Залевськ О.), “Особливості моделювання художнього світу Марка Черемшини” (кер. професор Швець А., професор Солецький О.), “Із секретів  поетичної творчості Марка Черемшини” (кер. професор Сокіл Г., професор Мафтин Н.), “Наукові, культурно-історичні та методичні рецепції Марка Черемшини” (кер. професор Токмань Г., доцент Баран Є.), “Компаративістичний вимір творчості Марка Черемшини” (кер. професор Гнатюк М., доцент Процюк Л.), “Мовно-стилістичні особливості художнього простору Марка Черемшини” (кер. професор Барчук В., професор Брус М.).

Пленарне та секційні засідання завершилися жвавою дискусією та обговореннями проблематики доповідей.

14 червня учасники конференції мали можливість відвідати місця, пов’язані з життям і творчістю Марка Черемшини та підбити підсумки роботи.